19. Just Filmi grand prix läks Suurbritanniasse

Just Filmi võidufilmid

30. novembril ja 1. detsembril selgusid 19. Just Filmi võidufilmid. Võistlusprogramme hindas neli žüriid: rahvusvaheline, ECFA (Euroopa Lastefilmide Assotsiatsioon), noorte- ning lastežürii. Iga žürii valis parima filmi oma kategoorias ning andis välja ka eriauhinna.

Žüriide koosseisud:

Rahvusvaheline žürii: Margret Albers (Saksamaa), Moonika Siimets (Eesti), Karsten de Vreugd (Holland)

ECFA žürii: Stella Sskiba (Poola), Johannes Lõhmus (Eesti), Giancarlo Zappoli (Itaalia)

Lastežürii: Brittany Aasamets, Heleri Pajuste, Kris Prendon Teder, Mona Grete Pärgma, Otto Samuel Kahar

Noortežürii: Joonas Väli, Grete Kangro, Lili-Ann Bürkland, Maili Kukke, Villem Saar

 

Rahvusvahelise žürii peaauhind, Just Filmi grand prix parimale noortefilmileMetsa boyz(Režissöör Ninian Doff, Suurbritannia 2019)

Žürii kommentaar: “Kuigi selle-aastane võistlusprogramm on olnud puudutav ja suurepärane, suutis üks film väga originaalselt näidata, kuidas olla vaimukas ning samal ajal puudutada ka päevakajalisi teemasid. Oma hääle leidmine, riskide võtmine, noored vs eakad ning sügavate, kauakestvate sõprussuhete loomine. Meil oli selle ääretult vaimuka filmiga tohutult lõbus aeg. Õnnitleme kogu “Metsa boyz” meeskonda!”

Rahvusvahelise žürii eriauhind – “Antigone” (Režissöör Sophie Deraspe, Kanada 2019)

Žürii kommentaar: “Klassikalise loo uues versioonis jutustamine ei ole lihtne ülesanne. Selles filmis on suudetud edukalt stereotüüpe vältida – filmis on usutavad ja autentsed karakterid, kes viivad vaataja intensiivsele emotsionaalsele rännakule. Antigone on tark, põikäine ja tugev ning ka siis kui ta kaotab pea, säilib lootus. Ja seetõttu on tegemist ühe võimsa filmiga!”

 

ECFA žürii peaauhind parimale Euroopa lastefilmileBinti(Režissöör Frederike Migom, Belgia 2019)

Žürii põhjendus: “Auhind läheb filmile, mis väljendab siirast emotsiooni, humaanseid ja ökoloogilisi väärtusi. Kõike nii keeruliste kui rõõmsate eluhetkede kaudu. Ja teeb seda lustlikult ja rõõmuküllaselt.”

ECFA special mention –  “Minu vend jahib dinosauruseid” (Režissöör Stefano Cipani, Itaalia 2019), 

Žürii kommentaar: “Südantsoojendav perekondlike väärtuste kujutamine.”

 

Lastežürii peaauhind parimale lastefilmile Ajarändaja Cleo(Režissöör Erik Schmitt, Saksamaa 2019), 

Žürii kommentaar: “Meie arvates oli võidufilmis natuke kõike –  põnevust, draamat, komöödiat ja kasutati kõiksugu huvitavaid filmimise tehnikaid ja trikke. Filmil olid väga tähtsad sõnumid. Ei tohi jääda kinni minevikku, tuleb elada olevikus. Hooli teistest, sest kunagi ei tea kui palju aega meil ükteise jaoks on. Ja ära mõtle liiga palju ette, sest nii võid maha magada elu suurima seikluse.”

Lastežürii andis eriauhinna filmile “Laevake” (Režissöör Batan Silva , Mehhiko 2019)

Žürii kommentaar: “Film jäi silma, kuna rääkis tõsielu sündmustel põhineva loo, mis kajastas tõsiseid probleeme. See kandis endas sõnumit, et meil kõigil on unistused, mis väärivad täitumist.”

 

Noortežürii peaauhind parimale noortefilmileKristuse ihu (Režissöör Jan Komasa, Poola 2019)

Žürii põhjendus: ”Kaasahaarav ja südantliigutav film noormehe sihikindlusest ja enesetõestamisest. Film on lummava operaatoritööga ja hoiab sind justkui juuksekarva otsas kuni lõputiitriteni. Peategelase mitmekesisus ja näitlejameisterlikkus on märkimisväärne.

Noortežürii andis eriauhinna filmile “Antigone(Režissöör Sophie Deraspe, Kanada 2019)

Žürii põhjendus: “Film väärib äramärkimist oma ühiskondlikult aktuaalsete teemade kajastamise tõttu. Peategelase kirglik võitlus vabaduse ja õigluse eest oli unikaalne ja inspireeriv. Pere ühtehoidvus ja ustavus traagilistes oludes on südantsoojendav.”