fbpx

Just Filmi mitmekesine lastemenüü, kust võivad tellida ka täiskasvanud

Põnevaid filme Just Filmi lastefilmide programmist

Väljas on pime ja kisub külmaks, sama ähvardab juhtuda ka meeleoluga. Kõige selle taustal on mõnus, kui avaneb vahepeal võimalus lihtsalt maha istuda ja osa saada millestki positiivsest. Olgu selleks siis midagi perekeskset, päris isiklikku või nt uudised eestlaste võidukusest MM-idel ja muude vägitegude kohta nii kodus kui ka üle kogu maailma. Lisaks sellele avaneb novembris võimalus ise enda ellu veidi valgust ja lootuskiiri lisada, sest Just Film on tagasi ning lausa pakatab positiivsest energiast!

Tänavune Just Film on väga mitmekesine ning filmid on nii head, et vahet ei ole, kas oled laps või täiskasvanu, sest meelelahutust, nalja ning mõtlemisainet pakuvad need igas vanuses vaatajale.

Lastefilmide sektsioonis astub seekord väga tugevalt esile Saksamaa. Sealsest valikust kumab läbi mõnus tasakaal tõsiste teemade  ja maheda huumori vahel. Tooks paljude seast esile viis filmi, mida vaadates aeg lausa lendab:

Ajarändaja Cleo – küllap me kõik oleme millalgi mõelnud, et oleks pidanud mõnd asja teisiti tegema ja sees närib võimatu soov aega tagasi kerida. Niimoodi käitudes laseme ligi depressiooni ning jätame kasutamata võimaluse oma veast õppida ning liikuda edasi hoopis parema inimesena. Selles hoogsas seiklusfilmis näeme, kuidas särav Cleo oma minevikuga võitleb ning kuidas ta lõpuks enda energia hoopis oleviku ja tuleviku kasuks tööle rakendab; Alfons Zitterbacke – Alfons õpetab meile, et kui vähegi tahame ja suudame innovaatiliselt mõelda, siis järjepidevus on meie parim sõber. Peaaegu iga hiljem maailmakuulsaks saanud leiutaja on alguses hulluks või segaseks tituleeritud. Praegu lõikab aga kogu maailm nende avastustest ja leiutistest kasu, olgu selleks siis maadeavastamine, elekter, auto, lennuk või nutitelefon. Julge mõelda teistmoodi, proovi, katseta, kuku läbi ning alusta uuesti. Täpselt nagu Alfons selles väga palju naljakaid ja lõbusaid hetki pakkuvas linateoses; Rocca muudab maailma – Rocca esindab neid lapsi, kes on oma ajast veidi ees. Kui suur raiskamine selliste laste raamidesse surumine on, me Roccat vaadates näemegi. Õnneks tõelised talendid leiavad alati enda tee ning tihti muudavad pigem teiste maailma ja arusaamu kui vastupidi; TKKG – Detektiivibüroo – see põnev seiklus- ja detektiivifilm, kuhu on mahutatud ohtralt naljakat dialoogi ja juhtumeid, näitab, kui oluline on vahel initsiatiivi haaramine. Sest kui seda ei tee sina, kes siis veel? Samuti seda, kui palju kaugemale on võimalik jõuda ühtse meeskonnana töötades kui lihtsalt üksi üritades; Liiga kaugel – selles filmis on väga leidlikult kasutatud jalgpalli kohanemisraskuste ja sõpruse ilmestamiseks. Suure jalgpallimaana teab Saksamaa hästi, kuidas sport saab inimesi eri olukordades aidata ning liita.

Väga heade filmidega on esindatud ka Taani. Sealt tooks esile kaks: Häkker – tõenäoliselt taotluslikult üle võlli keeratud häkkimis-põnevik asetab lapskangelased täiskasvanute halastamatusse maailma ning jätab nad siis sinna üksi ja ilma kõrvalise abita. Eks ikka selleks, et vaadata, kas ja kuidas nad sellest soustist välja kahlavad. Erinevast tehnoloogiast, arvutitest, häkkimisest ja muidugi jooksmisest tulvil film hoiab pinget üleval algusest lõpuni; Ruuduline ninja – see on film, mis ilmselt paljudele tutvustamist ei vaja, sest on juba üle kogu maailma väga soojalt vastu võetud ning nüüd on ka Eesti publikul võimalus see ise üle vaadata. Tõenäoliselt ka Just Filmi üheks suuremaks tõmbenumbriks tõusev film on nii hästi animeeritud, niivõrd hea ja sügava sisuga ning täis nii läbimõeldud ja peent huumorit, et pelgalt lastefilmiks seda nimetada oleks patt. Vaadake ise järele!

Belgia film Binti ei lase unustada, et mitte kõik koduriiki vahetavad inimesed ei ole pahade kavatsustega terroristid või mugavuspagulased, vaid nende kolimine on tingitud reaalsest vajadusest ja samuti ei ole kõigil kolijatel probleemi kohalike oludega kohanemisega. Oluline on mitte üldistada ning igale juhtumile läheneda individuaalselt. Karm ja vastuoluline temaatika on siiski mõnusa atmosfääriga ja mitte pealetükkiv.

Kaugematest riikidest on pärit sellised filmid nagu Kabaddi (India), mis pakub just seda India filmidele omast maagiat. Film avab ühiskonna ja indiviidide probleeme, üritab neid mõista, osadeks võtta ning siis vaatajale kaasahaaravalt järeldusi esitada. Järgmiseks paneb festival lauale väga tugeva Mehhiko filmi, milleks on Laevake ja mis inspireerib ennast mitte haletsema ning andma nii endale kui ka ümbritsevatele inimestele uus võimalus. Väga head näitlejad esitamas suurepärast lugu, nii et mida veel tahta. Mehhikost rändame edasi Hong Kongi, kust tuleb mõneti üllatuslikult meieni järgmine Sherlock Holmes’i lugu, milleks on Kuulus detektiiv Sherlock Holmes: Suur põgenemine. Sedapuhku erinevate loomadena esitatud Sherlock Holmes’i maailm on tagasi oma vanas headuses, pakkudes nii müsteeriumide lahendamisi, tagaajamisi kui ka põgenemisi. Kõige selle sisse on pikitud muidugi ohtralt õpetlikku nii inimsuhetest kui ka elust üldse.

Siinkohal lõpetaks veel kahe filmi mainimisega. Esimeseks neist on Hollandi film Karud armastavad mind, mis näitab, kui oluline on oma hirmudega tegeleda ning minevikuga rahu sõlmida, kui ei taha, et ülejäänud elu mööduks ärevuse ja erinevate vabanduste taktikepi all. Ning teiseks on Minu vanaisa on tulnukas, mis pakub professionaalseid eriefekte, näitlejate poolt väga häid esitusi ning läheb oma teemavaliku ning esitamisega veidi sügavamale kui paljud teised filmid sel aastal, et me mõtleks ja mõistaks, et mõne asja eest lihtsalt peab võitlema ning enda heaolu kõrval ei tohi unustada, et on olemas ka teised. Siinkohal juhiks veel sci-fi-fännide tähelepanu Ukraina filmile Bobot, mis on samuti täis häid eriefekte ning mille lugu on vähemalt sama laiahaardeline kui Minu vanaisa on tulnukas.

Just Film soovib kõikidele filmisõpradele suurepäraseid kinoelamusi ning loodetavasti õnnestub meil aidata teil ka käesolev kõle aastaaeg kergemini üle elada, pakkudes teile mõnusat ja kvaliteetset meelelahutust.

 

Oliver Põder
Just Filmi programmikoostaja