Just Filmi Noor Kriitik soovitab:

"Vangis Michael"

See on film, mis jutustab loo 18-aastasest poisist nimega Michael (Dafhyd Flynn), kes elab koos vanaisaga (Lalor Roddy). Michaeli isa on vangis ning ema surnud üledoosi tõttu kui Michael oli väike. Pärast seda, kui Michael otsustab sõbra vanema venna heaks hoida väikest kogust kokaiini, satub ka tema kolmeks kukus vangi.  „Vangis Michael” on Frank Berry korduvalt auhinnatud film, mis on õnnestunud nii loona, näitlejate valikult kui ka viisilt, kuidas seda edasi antakse. Film paelub vaatajat oma tõsidusega ning kaastunnet tekitava süžeega. Kusjuures tegu on teise filmiga, milles Frank Berry teeb koostööd Dafhyd Fylinniga. Aastal 2015 valmis film “I Used To Live Here”, kus Dafhyd kehastas üht tegelast.

“Vangis Michael” saab ruttu hoo sisse ning muudkui areneb sisu sügavuselt, kuni jõuab oma loogilise lõpuni. Juba esimesest vanglastseenist saab selgeks, milline on elu trellide taga ning kui keeruliseks see osutub Michaelile.

Frank Berry on teinud väga Michaeli-keskse filmi, mis kohati võib tunduda kui dokumentaalfilm. Kaamera on pidevalt suunatud peategelasele, ning keskendutakse nii Michaeli reageeringutele, emotsioonidele kui ka tunnetele, kõik muu hajub tagaplaanile. Just need momendid, mil loevad ka kõige pisemad näoilmed, neelatused ja hingetõmbed, toovad välja Dafhyd Flynni õnnestunud töö Michaeli kujutamisel. Kuna Michael on tegelikult hea poiss, siis mõjuvad tema karakteri murdumishetked eriti raskelt. Pärast selliseid hetki muutub film veidi ettearvatavaks, sest juhtub kõik, mis eeldatavasti sellises olukorras juhtuks, kuid see ei vähenda filmi mõju vaatajale.

Kuigi rõhk on Michaelil, ei jää elu väljaspool vanglamüüre sugugi seisma. Elu läheb edasi ning vanaisa Francis üritab teha kõik oma võimuses, et säästa Michaelit, kes on vanglas. Hirmuga mängimine ja mõjutamine toob filmis välja lapselapse ja vanaisa vahelise suhte tähtsuse.

„Vangis Michael” on kaastunnet tekitav film, mis tuletab meelde, kui kerge on halba seltskonda ja olukorda sattuda ning räägib sellest, kuidas üks nooruk, muidu tubli ja nutikas, leiab tee täbarasse olukorda. Michael mitte ainult ei satu vanglasse kui kinnipidamisasutusse, aga ka eluratta vangistusse, mille käiku ta hiljem muuta enam ei suuda.

Kati Lõhmus