fbpx

Tuleviku tegijad juba täna Just Filmi ekraanil

Festivali programmist leiab palju põnevaid filme, mille autorid on paljuski noored režissöörid, kelle rahvusvaheline karjäär saab tihtipeale alguse just siitsamast Tallinnast, Just Filmilt.

Festivali programmist leiab palju põnevaid filme, mille autorid on paljuski noored režissöörid, kelle rahvusvaheline karjäär saab tihtipeale alguse just siitsamast Tallinnast, Just Filmilt. Tooksingi järgnevalt välja mõned huvitavamad debüütfilmid, mida Just Filmi tänavusest programmist kindlasti nägema peaks.

Noor Ameerika režissöör Guy Davies on olnud mitmete lühifilmide autor (Falling 2016, Sick To My Bones 2015), mis on mainekatelt lühifilmide festivalidelt korjanud hulganisti auhindu. Tema esimese täispika mängufilmi Armastuse hirm(Philophobia, 2019) Euroopa esilinastus toimub 17. novembril Just Filmi raames. „Armastuse hirm“ on igas mõttes väga hea coming-of-age-lugu. Noorte eneseleidmisest, armastusest, vihast ja kurbusest kõnelev film on tehtud ausalt ja väga hea tunnetusega. Režissöör valdab teemat ning on leidnud väga hea jutustamisviisi. Emotsionaalne ja vaatajat puudutav film on kahtlemata selle aasta üks huvitavamaid indie-filme. Filmi esilinastusel on kohal ka režissöör ise.

Suurt edu on oodata ka režissöörile Iliya Severov. Tema debüütfilm „Ma olen vaba“ (I am Free, 2019) linastub tänavuse Just Filmi rahvusvahelises noortefilmide võistlusprogrammis. Tegu on omamoodi kangelaslooga, kus peategelane ei oma küll supervõimeid, kuid kelle kangelaseks olemine väljendub just tema käitumises ja hoolimises. Noor režissöör on suutnud oskuslikult luua filmile omanäolise ja salapärase keskkonna, mis viib vaataja justkui unenäolisesse maailma. Voolavalt ja kohati sürrealistliku jutustamisviisiga avatakse oskuslikult peategelase hing ja motivatsioon. Igaüks meist võib olla kangelane.

Poola filmitegija Malgorzata Imielska on varem teinud dokumentaalfilme ja töötanud stsenaristina. Tema esimene täispikk mängufilm Kõik minu emale (All For My Mother, 2019) on lugu perekonnast või täpsemalt selle puudumisest.  Ola on 17-aastane tüdruk, kes on leebelt öeldes kohutavas ja  väljapääsmatus olukorras. Ola suurimaks sooviks on leida oma ema ning ainsaks lohutuseks jooksmine. Noortevangla hoovis kohaliku õpetaja käe all valmistub ta võistlusteks, millel osalemine päästaks ta senisest kohutavast elutsüklist. Elu ei pruugi aga alati olla armuline. Ema olemasolu on tähtis ja tema puudumisest tekkinud suurt tühimikku ühe väikese tüdruku hinges ei suuda täita miski. On armid, mis jäävad hinge kogu eluks ja millega tuleb lihtsalt õppida elama. Režissöör on antud teemat käsitlenud äärmise põhjalikkusega ja toonud kogu noore inimese valu ausalt ja vahetult ekraanile.

Kõik noortefilmid ei ole alati nukra alatooniga, vastupidi. Film Sellest elust“ (About That Life, 2019) on mõnusa huumoriga vürtsitatud lugu kaasaegsest noorest. Ajab täiega närvi, kui ei lasta olla selline, nagu tahaks. Eriti siis, kui süda on õige koha peal. Bilal, Gregg ja Kevin on kolm noort. Nad elavad maailma kõige liberaalsemas riigis, Hollandis. Kahjuks on nad pärit riikidest, mille suhtes korralikest maksumaksjatest lääne-eurooplastel on hulk eelarvamusi. “Sellest elust” pöörab traditsioonilised vastuolud uskumatult naljakaks. Tempokas lugu viib vaataja nii arestikambrisse, narkopeole kui ka bordelli. Ometi pole ühelgi noormeestest plaanis mootorrattaid varastada ega tänaval kanepit müüa. Filmi suurimaks tugevuseks on sisserändajate enda maailma tõetruu kujutamine: noorte lõõpiv kõnepruuk, staatust kinnitav riietusstiil, karmid ja vähese sissetulekuga töökohtadel rabavad vanemad. Just Filmi külastab ka filmi režissöör Shady El-Hamus.

Kohtumiseni kinos!